Gå direkt till innehållet

Våra politiker

Kontaktuppgifter till Vänsterpartiets politiker i Stockholms stad och Stockholms läns landsting.

 

Stockholms stad:

Ann-Margarethe Livh, bostads- och demokratiborgarråd
E-post: ann-margarethe.livh@stockholm.se

Clara Lindblom, äldre- och personalborgarråd
E-post: clara.lindblom@stockholm.se

Sebastian Wiklund, gruppledare
sebastian.wiklund@stockholm.se

Lorena Delgado, ledamot kommunfullmäktige
lorena.delgado@stockholm.se

Leo Ahmed, ledamot kommunfullmäktige
leo.ahmed@stockholm.se

Torun Boucher, ledamot kommunfullmäktige
torun.boucher@stockholm.se

Rikard Warlenius, ledamot kommunfullmäktige
rikard.warlenius@gmail.com

Tina Kratz, ledamot kommunfullmäktige
tina.kratz@tele2.se

Freddy Grip, ledamot kommunfullmäktige
freddy.grip@vansterpartiet.se

Alexandra Mattsson, ledamot kommunfullmäktige
alexandra.mattsson@stockholm.se

Mehdi Oguzsoy, ersättare kommunfullmäktige
mehdi.oguzsoy@stockholm.se

Juliana Gristelli, ersättare kommunfullmäktige
juliana.gristelli@vansterpartiet.se

Jackie Nylander, ersättare kommunfullmäktige
jackienylander@bredband.net

Tobias Johansson, ersättare kommunfullmäktige
tobias.pa.johansson@gmail.com

Sara Stenudd, ersättare kommunfullmäktige
sara.stenudd@gmail.com

 

Stockholms läns landsting:

Håkan Jörnehed, landstingsråd
hakan.jornehed@politik.sll.se

Gunilla Roxby Cromvall, gruppledare
gunilla.roxby-cromvall@politik.sll.se

Anna Sehlin, ledamot landstingsfullmäktige
anna.sehlin@politik.sll.se

Kerstin Burman, ledamot landstingsfullmäktige
k_burman@hotmail.com

Birgitta Sevefjord, ledamot landstingsfullmäktige
birgitta.sevefjord@politik.sll.se

Catarina Wahlgren, ledamot landstingsfullmäktige
balder18@hotmail.com

Isabell Flygare, ledamot landstingsfullmäktige
isabell.flygare@gmail.com

Pia Ortiz Venegas, ledamot landstingsfullmäktige
pia.lindqvist-ortiz-venegas@politik.sll.se

Ifrah-Degmo Mohammed, ledamot landstingsfullmäktige
degmo_mohammed@yahoo.com

Petteri Louhema, ledamot landstingsfullmäktige
petteri.louhema@hotmail.com

Theo Bodin, ledamot landstingsfullmäktige
theo.bodin@gmail.com